Otec roka 2017 – Ivan Moravčík (27)

Zvládne viac ako starší chlapi

V dňoch, keď má v predajni rannú zmenu, vstáva Ivan Moravčík už o štvrtej. Svojej manželke Miške pichne injekciu na riedenie krvi a počas hodiny, keď treba počkať, či nenastane reakcia, prebalí malého Janka, pripraví mu mliečko a nakŕmi ho, aby si Miška mohla dlhšie pospať. Potom vypije kávu a ide do práce. Je zástupcom vedúcej v jednej z bratislavských predajní potravín. Vyučil sa síce za kuchára, ale má rád ľudí a práca v obchode ho baví viac.

S Miškou sa spoznali cez internet a keď sa po prvý raz stretli osobne, už vedel, že je mamičkou dvojmesačnej dcéry.Partner ju opustil, keď zistil, že je tehotná. Dvadsaťdva ročného Ivana Miškino dieťa neodradilo a po niekoľkých mesiacoch známosti sa nasťahovali do spoločného podnájmu. Veľkou skúškou prešiel ich vzťah na prelome rokov 2015 a 2016. Pár dní pred Vianocami sa Miška s abscesom na krku ocitla v nemocnici. Ivan chodil do práce a popri tom sa musel postarať o malú Natálku. S malou prestávkou koncom roka, keď si urobili oneskorené Vianoce, bola potom Miška v nemocnici až do konca februára a jej partner s pomocou svojich rodičov zvládol starostlivosť o malé dievčatko, ktoré vlastne nebolo jeho vlastné. Mladý muž, ktorý pri pohľade na injekčnú striekačku takmer omdlieval, sa nedobrovoľne musel stať aj zdravotnou sestričkou, pretože Miška od návratu z nemocnice potrebuje každý deň dostať injekciu na riedenie krvi. „Najprv sami triasli ruky, ale vedel som, že musím.Už sa z toho stal bežný rituál,“ komentuje to Ivan, ale jeho dnes už manželka Miška je mu za to nesmierne vďačná.

Zobrali sa vlani v decembri, keď už čakali svoje spoločné dieťa. „Moje tehotenstvo bolo rizikové, pre svoju diagnózu som mohla aj zomrieť, preto sme sa najmä kvôli deťo maj zobrali,“ písala Miška vo svojom liste.V apríli sa narodil malý Janko. Ivanovi pribudli povinnosti, ale ak mu zostane voľná chvíľa, relaxuje na rybách.K tomuto koníčku ho priviedol otec, keď mal päť rokov, a teraz už on zaúča malú Natálku, ktorú považuje za svoju dcéru. Vybavil jej rybársky lístok, aby mohla chytať spolu s ním „Nebyť manžela, neviem, kto by mi pichal ihly, bez ktorých nemôžem žiť, kto by bol s mojou dcérou, keď som to naviac potrebovala. Je to milujúci manžel a hlavne otec našich dvoch detí a chcela by som sa mu poďakovať. Je mladý, ale zvláda oveľa viac ako starší chlapi,“ konštatuje jeho manželka.

Hlasujte vo formáte OR 2 na číslo 7507, alebo cez formulár na stránke HLASOVANIE