Otec roka 2017 – Pavol Tkáčik (53)

Je to moja povinnosť!

„Byť silný, zodpovedný a milujúci zároveň je veľmi ťažké. Pán Tkáčik to však zvláda a jeho deti ho za to odmeňujú vzorným správaním a dobrými výsledkami v škole. Preto som sa rozhodla nominovať tohto otca, ktorý môže ísť mnohým príkladom,“ napísala do Slovenky pani Brigita Tarinová z Nitry.

Keď organizovala benefičný koncert, upozornili ju na tohto otca učiteľky zo školy, ktorú Katka a Matúško navštevujú. Aj v škole si vážia osamelého otca, ktorý sa vzorne stará o dve deti. „Veď je to moja psia povinnosť! Sú to moje deti, tak to musím zvládnuť!“ odpovedá na otázku, či sa nebál vo svojom veku prevziať do výchovy dve malé deti.

S ich mamou sa rozišiel a súd ich spočiatku zveril jej. Pavol Tkáčik mával deti každý druhý víkend. Jedného dňa mu však expartnerka oznámila, že si ich môže nechať. „Nahnevalo ma to, veď deti nie sú tovar! Viem sa o ne postarať, ale ak ich teda mám mať, tak riadne súdom zverené,“ argumentoval. Trvalo to trištvrte roka, ale už štyri roky sú Matúško a Katka v otcovej starostlivosti.

Pavol Tkáčik už bol ženatý. Svoj rozvod komentuje slovami „mladosť–pochabosť“, ale s bývalou manželkou má korektný vzťah a s dospelým synom aj dcérou je v kontakte. Dcéra mu dokonca občas pomôže s mladšími deťmi.

Matúško a Katka sa narodili zo vzťahu s družkou, s ktorou žil desať rokov.Zostal na ne sám, ale usiluje sa, aby im nič nechýbalo. „Majú všetko, čo deti majú mať. Radšej sa sám uskromním,“ hovorí. Dlhé roky bol čalúnnikom v autobusovej doprave, potom odišiel za lepším zárobkom do Nemecka, ale od návratu si trvalú prácu nenašiel. „Potreboval by som kvôli deťom pracovať na skrátený úväzok, ale také zamestnanie sa ťažko hľadá. Pracujem ako šofér stále len na dohodu, ale môj zamestnávateľ sa už vyjadril, že ma zamestná natrvalo,“ nádeja sa. Zatiaľ dopĺňa rodinný rozpočet aj príležitostnými brigádami a tvrdí, že nebyť finančných problémov, nevidí ako osamelý otec pri výchove detí ani starostlivosti o domácnosť žiadny problém. „Len okná neumývam, tiemi chodí umyť sestra,“ priznáva poctivo.

Hlasujte vo formáte OR 3 na číslo 7507, alebo cez formulár na stránke HLASOVANIE