Otec roka 2017 – Peter Lazor (42)

PROFESIONÁLNY OTEC

„Spoznali sme ho vďaka projektu Rádio Lumen spája Lumen rodiny. Spolu s manželkou robia život deťom okolo seba hodnotnejší, spokojnejší a šťastnejší,“ napísala o tomto výnimočnom otcovi Andrea Kundrová z Rádia Lumen.

Peter Lazor pochádza zo štyroch súrodencov, jeho manželka Adriana má päť bratov a už keď sa brali, bolo im jasné, že aj oni chcú mať viac detí. Najstaršia dcéra má devätnásť, po nej vždy po dvoch rokoch pribudlo ďalšie dieťa. Piaty, malý Ferko, sa narodil s väčším odstupom– po jedenástich rokoch. Medzitým sa však v tejto rodine našlo postupne miesto aj pre osem ďalších detí.

Silný vzťah k deťom, ktorý je vlastný obom manželom, sa u Adriany prejavil tak, že keď bola po štvrtý raz tehotná, rozhodla sa vyštudovať vysokú školu a stať sa učiteľkou, Petra zas oslovila výzva stať sa profesionálnym rodičom. Absolvoval potrebnú prípravu a potom mu postupne zverovali do dočasnej starostlivosti deti, ktoré v jeho rodine čakali na umiestnenie do pestúnstva či návrat k svojej rodine. „Prvý chlapec bol u nás štyri roky, iné deti len pár mesiacov či týždňov. Raz mi riaditeľka detského domova zavolala, že mi vezú dvojmesačné dievčatko. Nemali sme vtedy doma nič, čo potrebuje malé bábätko. No za dvadsať minút, kým auto dorazilo, som zniesol z povaly starú kolísku, nachystal vankúšiky, od dvoch susediek, ktoré boli práve na materskej, som dostal pár plienok a dajaké oblečenie…“ spomína na adrenalínovú skúsenosť.

Toho, že sa bude starať o dvojmesačné dieťa, sa nezľakol. Mal predsa skúsenosti s vlastnými deťmi. Preto mu vedenie detského domova bez obáv zverovalo do starostlivosti aj malé deti a dokonca ho pozývali, aby sa o svoje skúsenosti delil s budúcimi adeptmi na profesionálne rodičovstvo. Sám však prišiel na to, že je náročné venovať sa zvereným deťom, ktoré vyžadujú veľa pozornosti a síl, a pritom nenechať na vedľajšej koľaji svoje vlastné, „bezproblémové“ deti. V súčasnosti má Peter Lazor od profesionálneho rodičovstva pauzu, pretože si čerpá materskú dovolenku pri najmladšom, dvojročnom synovi Ferkovi. No popri tom nijako nezaháľa. V Markušovciach pôsobí ako dedinský fotograf a aj s manželkou sú redaktormi časopisu Pokoj a dobro, ktorý vydáva miestna farnosť. Je aj členom hospodárskej rady pri farnosti. Pôvodným povolaním je kuchár, ale pracoval aj na pošte a tvrdí, že všetky svoje doterajšie pracovné skúsenosti sa mu zišli v rodine aj ako profesionálnemu rodičovi.

„Každý rodič, ktorý v dnešnej dobe dokáže vychovávať päť a viac detí, je hrdina. Pán Peter je pre nás rozhodne tým najvhodnejším kandidátom na titul Otec roka.” Takto odôvodňuje jeho nomináciu Andrea Kundrová.

Hlasujte vo formáte OR 4 na číslo 7507, alebo cez formulár na stránke HLASOVANIE